Burhaniye Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı faaliyet gösteren İlaçlama Birimi kent genelinde 6 ilaçlama aracı 8 personel ve 16 tam donanımlı ekipmanla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Hava şartları ve meteorolojik durumu göre yapılan ilaçlama çalışmalarında her koşulda farklı etap ilaçlama sistemi kullanılıyor.

Kışlık mücadele kapsamında ekipler fosseptik, kanalizasyon ve yağmur suyu kanallarında sisleme yöntemini kullanırken, Larva mücadelelerinde ise bataklık, süs havuzları, içi su dolu bodrum katlarında sivrisinek ve larva ilaçlamaları gerçekleştiriyor.

İlaçlama çalışmaları kapsamında uçkunla mücadelelerde ise ekipler başta sivrisineklere yönelik araçlarla havaya püskürtülen ilaçla mücadele çalışması yaparak ilaçlama faaliyeti yürütüyor. Ekiplerin karasinekle mücadelede ise, gübrelik alanlar ,organik atık yığınları ve çöp konteynırları gerekli ilaç ve tabletlerle ilaçlanıyor.

İlaçlama çalışmalarını geniş çerçeveli olarak kentin her noktasında uygulayan ekipler yılın her döneminde farklı mücadele yöntemiyle Burhaniyelilerin daha sağlıklı ve huzurlu olmaları için aralıksız çalıyor.