Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara'da dört kişilik bir ailenin yapması gereken gıda harcamasının eylülde bir önceki aya göre yüzde 5.75 arttığını, açlık sınırının ise 7.245 TL'ye yükseldiğini açıkladı. Böylece açlık sınırı, mevcut asgari ücretin 1.745 TL üzerinde gerçekleşti.

Türk-İş verilerine göre Ekim 2021'de ilk kez 10.000 TL'yi aşan dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise eylülde 23 bin 600 TL'ye yükseldi. Geçen ay yoksulluk sınırı 22 bin 442 TL olmuştu. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 9 bin 469 TL’ye yükseldi. Verilere göre gıda kalemindeki artış bir önceki aya göre yüzde 5,75, yılbaşına göre yüzde 76,80 ve son 12 ayda yüzde 130 oldu.

‘Geçici yoksunluk kalıcı yoksulluğa dönüşebilir’

Türk-İş'ten yapılan açıklamada, "TL değer kaybediyor, fiyatlar doludizgin artıyor, alım gücü hızla düşüyor. Sabit gelirliler dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenebilmekten bile yoksunluk duyuyorlar. Talepten maliyete ve beklentilere kadar enflasyonun her türlüsü tüm varlık, mal ve hizmet fiyatlarını bozarken, bu geçici yoksunluk ön görülebilir gelecekte kalıcı yoksulluk haline dönüşme tehlikesi barındırıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri çıpalayamadığı bir ortamda enflasyon beklentisi gerçekleşen enflasyonla şekilleniyor. Bu da kendi kendini besleyen bir enflasyonist atmosfer yaratıyor. Ankara’da asgari ücret alan bekar bir çalışanın, aylık yaşama maliyetini karşılayabilmesi için 3.970 TL daha bulması gerekiyor" denildi.