Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete yapılan ara zam sonrası katıldığı bir programda EYT'lilerle ilgili "EYT ile ilgili çalışmalarımız da var. Listenin ilk sırasında sözleşmeliler var. Ondan sonra EYT de var..." açıklamasını yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bir televizyon kanalında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, canlı yayında asgari ücrete yapılan yüzde 30'luk ara zammı, 3600 ek gösterge, enflasyon, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili konuştu.

"Türkiye gerçekliğini dikkate alıyoruz"

Asgari ücret zammına ilişkin Bakan Bilgin "Asgari ücrete yüzde 30 zam oldu öncesinde de yüzde 50 zam yapılmıştı. Enflasyonun üzerinde bir artış yaptık. Bu oldukça yüksek bir artıştır. Bu ara artıştır üstelik. Yıl sonuna kadar yapıldı. Cumhurbaşkanımızla görüştük. O da değerlendirmelerini yaptı. Asgari ücret zammı bugün itibarıyla geçerli olacak. Sendikalar, kendi görüşlerini desteklemek için bazı açıklamalara başvurabilirler ama bunlar bilimsel değil. Türkiye'de bugün açlık sınırının 3 bin 3 bin 500 lira olduğunu yoksulluk sınırının da 6 bin civarında olduğunu düşünüyoruz. Sendikaların verdiği rakamlar bilimsel değil. Onları değil Türkiye gerçekliğini dikkate alıyoruz." dedi.

"Türkiye emekçilerinin hakkını korur"

Düzenlemeyle ilgili Bakan Bilgin "Enflasyonist ortamda emekçileri koruyan bir düzenleme yapıldı. Çalışanlarımızı enflasyona karşı koruma sözümüzü yerine getirdik. İşçi başına 100 lira destek verdik. Bu bir ara düzenlemedir. Olağanüstü şartların meydana getirdiği bir düzenlemedir. Emekçilerimiz şunu bilsinler. Türkiye sosyal bir devlettir, Türkiye emekçilerinin hakkını korur." değerlendirmesini yaptı.

"Bugünün Türkiye'si döviz üretiyor"

"Aralık ayında tekrar şartlar değerlendirilecek" diyen Bakan Bilgin "Bizim bütün çalışanlarımıza yüzde 40 oranında zam kararımız var. Tüm çalışanlara vereceğiz. Bunu teminat altına aldık. İşçilerimiz teminat altında değil ama işçilerimize de bu zammı yansıtacağız. Türkiye'de enflasyon var ama durgunluk yok. Büyümemizi, ihracatımızı hızlandıracağız. Bir de turizm gelirlerinin artması... Henüz gelişmemiş 70'li 80'lerin Türkiye'si, döviz üretemiyordu. Bugünün Türkiye'si döviz üretiyor." diye konuştu. 

"5 buçuk milyon çalışanı kapsıyo"

3600 ek göstergeyle ilgili Bakan Bilgin "Bir diğer önemli görüşmede 3600 ek gösterge düzenlemesi. Tatile girmeden önce belli olacak. Türk kamu çalışanları ve emekliler açısından devrim niteliğinde bir çalışma. Aktüel gelirleri yansıması sınırlı ama emeklilikte önemli bir yansıması var. Türkiye tarihinde böyle bir çalışma yok. 5 buçuk milyon çalışanı kapsıyor. Çok ciddi bir maliyeti de var. Türkiye de bu maliyeti üstlendi. Bunları çok detaylı çalıştık, ortaya koyduk." dedi. 

"Hepsini çözeceğiz"

Emeklilikte yaşa takılanların beklediği düzenlemeyle ilgili Bakan Bilgin "EYT ile ilgili çalışmalarımız da var. Listenin ilk sırasında sözleşmeliler var. Ondan sonra EYT de var... Yıl sonuna kadar bunlardan birkaçını daha tamamlayacağız. Bu sorunlar halledilecek. Bu önümüzdeki sorunların hepsini çözeceğiz." sözlerini sarf etti.