Millet İttifakı bileşenlerinden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, tv100 ekranlarının ilgiyle izlenen programı Haftanın Panoraması’nda duayen gazeteci, usta televizyoncu Uğur Dündar'ın konuğu.

Meral Akşener'in açıklamalarından başlıklar şöyle;

Bu ülkenin her bir şehrinin her bir ilçesinden Çanakkale’ye gelip savaşmış ülkesi için. Gazi olanlar tekrar İstiklal Savaşı’nda yan yana, omuz omuza savaşmış. Bütün aradaki nifaklara rağmen bu ruh kaldı. Her birinin ardından rahmetle, minnetle eğiliyoruz.

O gün ne söylüyorsam aynı şeyi söylüyorum. Partimizin kuruluşunun anlamı da bu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, milletin sesini duymak ve duyurmak. O günle bugün arasında hiçbir fark yok, beni nerede bıraktıysanız orada duruyorum.

Ayrıca bu partili cumhurbaşkanlığı meselesinin yaptığı yanlışlıklar bir insanın bir haftada 36 bin imza atmak zorunda olması ne demek? Aldığım bilgiye göre öyle. Yetkilerin devredilmesi gerekirken bir kişi de toplanması insan haklarına aykırı.

Cumhurbaşkanlığını kazanmalıyız, ikincisi ise Meclis’i kazanmalıyız. Burada doğru söyleyecek birisine ihtiyaç var. Sonuçta bir 6’lı Masa kuruldu. Adaylık döneminde bir kriz çıktı, sonra tekrar ortak akıl devreye girdi ve bu formül üretildi.

‘Biz bu seçimi mutlaka kazanmalıyız, bu son seçim’ dedim hep. Bir daha parlamenter sistemin konuşulacağı bir seçim olmayacak, şansa bırakamayız, kazanmalıyız.

TAYYİP BEY'E GÖZ KIRPMAMA GEREK YOK

Ben, Tayyip Bey veya yakınlarından birinden 1 lira alsam bu masada oturuyor olamam. Bunu herkesin bilmesi gerekir, benim Tayyip Bey’e göz kırpmama gerek yok, gizli saklı bir işe de gerek yok. O partinin kurucuları arasında olmuşum, listeye yazılmadan ayrılmışım.

Benim fırıldaklık yapmaya ihtiyacım yok. Bu dürüstlükte benim ihtiyacım yok. Neden o masaya oturdum ben en başında? O masadan ne aldım? Bana ne verilecek? Ama bu ülkeye biz hakikaten fayda sağlayacağız.

İKİ BELEDİYE BAŞKANIMIZ EVİME GELDİLER

Perşembe günü masadaki sitemden sonra, müzakere yapmak için nefes alma kararı çıktıktan sonra. İki Belediye Başkanımız, Kemal Bey’in bilgisi dahilinde evime geldiler. Kendime dair hiçbir seçeneğin içinde ve yanında olmayacağını söyledim.

MANSUR YAVAŞ'IN TEKLİFİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Habertürk'te "Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak beni ve Ekrem Başkanı ilan edin, sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerin başında olsunlar diyecektik. Kendi grupların başında olmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullanmıştı.

Akşener o teklif için şöyle konuştu:

Biz perşembe günkü masadaki sistemden sonra benim önerilerimin kabul edilmemesinden sonar bir gelişme oldu. O gelişme de şu. İki belediye başkanımız Kemal Bey'in bilgisi dahilinde bize geldiler. Cumhurbaşkanı yardımcılığı konusu gündeme geldi ve bu Kemal Bey'e sunuldu. Sonra orada bir arkadışımız itiraz etti buna. Sonuçta başkan yardımcıları olarak yer aldılar. Benim gönlümden geçen iki arkadışımızın Kemal Bey'in yanında olmaları...Benim için en önemli konu bu.