SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil, Bizim TV'de Lale Özan Arslan'ın sorularını yanıtladı. Özdil, gündemdeki konularla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“ALİ ERBAŞ ANAYASA’YA AYKIRI DAVRANIYOR”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş için Özdil, “Görevdeyken Diyanet İşleri teşkilatını siyasete bulaştıran ilk kişi. Bana sorarsanız Ali Erbaş'ın yaptığı Anayasa'ya aykırı bir şey. Çünkü aynı zamanda Diyanet İşleri teşkilatımız anayasal bir kurumdur. Diyanet İşleri teşkilatımızın yapısı Anayasa'da yazar. Ali Erbaş buna aykırı davranıyor. Tarihimiz boyunca Diyanet İşleri teşkilatına siyaseti sokan ilk kişidir” dedi.

“HAÇLI SEFERLERİ BİLE İSLAM'A BU ZİHNİYET KADAR ZARAR VERMEDİ”

Mil-Diyanet Sen üyelerinin kendisini hakaret, tehdit ve ”Cenaze namazı kılınmasın, dualar okunmasın” gibi sözlerle hedef almasına değinen Özdil, şöyle konuştu:

*Bunu söylemek ahlaksızlık. Bana sorarsanız Haçlı Seferleri bile İslam dinine bu zihniyet kadar zarar vermedi. Açıkça yalan söylüyorlar, iftira ediyorlar, ölüm tehdidinde bulunuyorlar, terör örgütlerine hedef gösteriyorlar.

*Biz bunlardan korkar mıyız? Vız gelir tırıs gider. Ama yaptıkları suç. Bana Türkiye'nin sayısız coğrafyasından çalıştıkları camilerin, görev yaptıkları müftülüklerin isimlerini, adreslerini vererek sayısız din adamından mesaj geldi.

*Diyanet teşkilatımız 140 bin çalışandan oluyor. Çeşitli vesilelerle imam sıfatı taşıyan belki 2 milyon insan var. Adında diyanet olan bu sendikanın üye sayısı bin falan.

*Bu tür provokatif açıklamalarla insanları tahrik eden, toplumu kin ve nefrete sevk eden bu tür açıklamalarla aslında üye sayılarını artırmaya çalışıyorlar. Ali Erbaş'ın ya da Tayyip Erdoğan'ın gözüne girmeye çalışıyorlar.

*Burada din düşmanlığı söz konusu değil çünkü yazının dinle bir alakası yok. ‘Ali Erbaş'a karşıysan din karşıtısın' diyorlar. Bu aslında dini, İslam'ı hiç anlamadıklarını gösteriyor. Aslında bu bir zihniyettir. Ali Erbaş etrafında oluşan laiklik karşıtı bir cereyanın vücut bulmuş hali.

*Türkiye'de kutuplaşma söz konusu değil. Çünkü cumhuriyet var olduğundan beri var olan bir tercih aslında bu. Bu tür insanlar, aslında Mustafa Kemal Atatürk ve Kuva-yi Milliye hakkında idam fetvası veren Mustafa Sabri'den yana. Şeyhülislam Dürrizade Abdullah'tan yana, İskilipli Atıf'tan yana…Ben ve bizim gibiler Börekçizade Rıfat'tan yana.

“ORTADA BİR KUTUPLAŞMA YOK, YÜZYILLIK BİR TERCİH VAR”

*Bizim tercihimiz Denizli müftüsü kahramanımız Ahmet Hulusi efendi…Ortada bir kutuplaşma yok, yüzyıllık bir tercih var. Atatürk'e lanet okuyan Ali Erbaş bu tercihteki safını belli etmiş bir adam.

*Ali Erbaş'ı bugüne kadar görev yapan Diyanet İşleri başkanlarının tamamından bu yüzden ayırıyorum. Bugüne kadar görev yapan Diyanet İşleri başkanlarımızdan sonradan milletvekili de olan hiçbiri görev yaptıkları dönemde Diyanet İşleri teşkilatımızı, camilerimizi bir partinin borazanı yapmadı.

*Ali Erbaş bunu yapan kişidir. Ali Erbaş, Atatürk'e lanet okuduğu İstanbul'a, Atatürk olmasaydı İngiliz vizesiyle giderdi.

*Bizim cenaze namazımızı kılacak, sayısız namuslu yurt sever, Börekçizade Rıfat'ın, Ahmet Hulusi efendinin takipçisi, Anadolu fetvasını vermiş din adamları var. Beni cemevinden kaldırırlar, arkamdan da saz çalarlar, mis gibi giderim.

“BENİM CUMHURBAŞKANI ADAYIM BELLİ”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ‘Cumhurbaşkanlığına aday değilim, başbakanlığa adayım' açıklamalarına değinen Özdil, Akşener'e teşekkür ederek, kendisinin cumhurbaşkanı adayını da tarif etti. Özdil, bu konuda şunları söyledi:

*Benim Yılmaz Özdil olarak aday gösterilirse açık ara kazanacağını düşündüğüm bir adayım var. Bu benim adayım. Toplumdaki karşılığı açısından baktığımda bu kişi aday olursa yıkar geçer, açık ara…

*Benim mesleğimde 40 sene oldu, ben sadece halk için yazarım. Yurttaş olmaktan onur duyduğum toplumla bir arada yaşarım…Gözlemlerimin ışığına diyorum ki, bir kişi var, olursa bana göre açık ara kazanır…

*Aday olursa kesinlikle seçimi kaybedeceğini bildiğimiz bir aday da var. Halkın istediği adayı göstermek, partilerin görevidir.

“MUHALEFET DOĞRU ADAY ÇIKARIRSA…”

“Erdoğan koltuğu sorunsuz bir şekilde bırakır mı?” sorusunu yanıtlayan Özdil, “Kaybetmemek için her şeyini yapacaktır. Son belediye seçiminde olduğu gibi muhalefet doğru aday çıkarırsa, sandıkları doğru tutarsa, bağımsız tabir edilen medyamız kalemini satmazsa, AKP'nin seçim kazanma ihtimali yok. AKP'nin seçim kazanması için bir tek yol var. AKP'nin kazanacağı aday çıkarılsın diye bağımsız medyada bir çaba görüyorum” dedi.