Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 'un üzerinde yapılan çalışmalar devam ediyor. Bilim insanları bu kez "Koronavirüs aşısı spermlere zarar veriyor mu?" sorusunu yanıtladı. BioNTech - Pfizer üzerinde yapılan araştırmalar sonucu koronavirüs aşısının spermlere zarar vermediği belirlendi.

İsrailli bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre BioNTech - Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının spermleri etkilemediği açıklandı.

Araştırmalar, yaklaşık 1 ay önce ikinci doz aşısını olmuş 43 erkeğin sperm örnekleri incelenerek yapıldı. Çalışmayı gerçekleştiren ekip, araştırmanın az kişiyle yapıldığını ancak bu konu üzerindeki ilk çalışma olduğunu belirtti.


Çalışma küçük ve sonuçlar henüz hakem tarafından gözden geçirilmemiş olsa da, araştırmacılar bulgularının kafasında soru işareti bulunan genç erkeklerin aşılanması için önemli veriler olduğunu söyledi. Araştırmayı gerçekleştiren Kudüs İbrani Üniversitesi'ndeki ekip, erkek spermlerinin hacminde, konsantrasyonunda veya hareketliliğinde herhangi bir anormallik bulunmadığını bildirdi.

ERKEK DOĞURGANLIĞI ETKİLENİYOR MU?

Ocak ayında Reproduction dergisinde yayınlanan bir makale, Kovid-19'un erkek doğurganlığını etkilediğine dair kanıtlar olduğunu öne sürerek bilim insanları arasında heyecan yarattı.

ÖNCEKİ ARAŞTIRMALAR NE DİYORDU?

Imperial College London'da üreme endokrinolojisi ve androloji danışmanı olan Dr. Channa Jayasena, CNN'e yaptığı açıklamada, bunun makul olmakla birlikte, çalışmanın ayrıntılı ve ikna edici verilerden yoksun olduğunu söylemişti.

Bazı şiddetli yanlış bilgilendirme kampanyalarına rağmen uzmanlar, virüsün kadınların doğurganlığını etkilemesinin fiziksel olarak imkansız olduğunun altını çizmişti.


Pfizer'in sözcüsü Jerica Pitts de Associated Press'e, "Kovid-19 aşılarının, virüsün başak proteininde paylaşılan bir amino asit dizisi nedeniyle kısırlığa neden olacağı yanlış bir şekilde öne sürüldü. Bunun gerçekleşmesi genetik olarak mümkün değil” ifadelerini kullanmıştı.