Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerdeki açıklamasıyla Türkiye'nin Suriye politikasında yeni bir döneme girildiğinin sinyalini verdi. Açıklamanın ardından Türkiye, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in beraberindeki bir heyetle Suriye'ye giderek Beşşar Esad ile görüşeceğini ilk tv100'den öğrenmişti.

Ziyarete ilişkin detayları tv100'e açıkladı

Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek, tv100 ekranlarında Erdoğan Aktaş'ın sunduğu Sağlı Sollu programına canlı bağlantı yoluyla konuk oldu. Perinçek, Suriye ziyaretine ilişkin merak edilenleri yanıtladı.

Perinçek'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Ankara’da ikna edeceğimiz birileri olmaz, çünkü biz bağımsız bir partiyiz. Devletimizin, sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümetinin politikalarını dikkatle izliyoruz.. Gelişmelerin sürekli içerisindeyiz. Türkiye-Suriye, Türkiye-İran, Türkiye-Rusya ve hatta Türkiye-Çin ilişkileri içerisinde Vatan Partisi'nin bir yeri vardır ve bu ilişkiler içerisinde önemli bir etkendir.

Şaşırılacak bir şey yok çünkü bu Şam’a 3. ziyaretim oluyor ve Türkiye Vatan Partisi’nin, Suriye devlet ile ve aynı zamanda Suriye’yi yöneten iktidar partisi ile geleneksel çok iyi ilişkileri var.

'Suriye devleti aslan gibi Esad’ın önderliğinde direndi'

Suriye’de, ABD 2010 yılından sonra o müdahaleyi yapıp silahlı karışıklıklar çıkardığı andan itibaren Vatan Partisi’nin son derece kararlı bir duruşu var. Süreç Vatan Partisi’nin ön gördüğü gibi gelişti. Suriye devleti aslan gibi Esad’ın önderliğinde direndi.

Rusya, NATO’nun doğuya doğru genişlemesine karşı silahlı bir mücadeleye girişti dolayısıyla cephe arkadaşlarıyız ve Vatan Partisi de bu arkadaşlığı zamanında çok iyi tespit etti ve olgunlaştı süreç, Türkiye ile Suriye’nin işbirliği yapacağı bir zemin oluştu.

Sayın Cumhurbaşkanı, PKK’yı güneye atmaktan bahsediyor. Biz ise PKK’yı bitirme politikasını savunuyoruz. PKK aşağıya atılarak bitmez. Suriye ile iş birliği yapıp PKK’yı bitirmek varken, güneye sürmek suretiyle terör sorununu geleceğe havale ediyor.

'Türkiye’nin milli menfaatleri temelinde her zaman beraber oluruz'

Ankara’yla bu konuda daha doğrudan fikir alışverişi talep ediyoruz ve o da olacaktır. Biz bağımsız ve hükümet olma talebiyle mücadele eden bir partiyiz, Ankara’yı yönetenler bizi yönetemez ama Türkiye’nin milli menfaatleri temelinde her zaman beraber oluruz.

Cumhurbaşkanımızın, hükümet yetkililerimizin özellikle Dışişleri Bakanımızın görüşlerini almak isteriz. Amacımız fiyaka yapmak değil, sorun çözmek. Hem mültecilerin ülkelerine dönmelerini sağlamak hem de terörü bitirmek.

'Suriye hükümetinin ön şartı yok ve görüşmeye çok istekli'

Şu anda Suriyelilerin vatanlarına döndükleri zaman güvenli bir ortamda olacakları ve kendilerinden hesap sorulmayacağı konusunda hazırlar ve Türkiye ile yapılacak görüşmelerde bunlar sonuca bağlanacak. Suriye hükümeti bunu samimiyetle istiyor. Suriye hükümetinin görüşme için hiçbir ön şartı yok ve görüşmeye çok istekli.

Suriye hükümetinin istediği tek şey toprak bütünlüğünün kabul edilmesi. Zaten Türkiye’de bunu sürekli olarak ifade ediyor onun için görüşmelerde hiçbir sorun yok.

ABD her yerden yenildi, Ukrayna’da yeniliyor. Böyle bir ABD herhalde Türkiye-Rusya-İran-Suriye iş birliği karşısında ayakta duramaz. İlk önce ABD’nin dayanaklarını temizleyelim yani PKK, PYD gibi ABD, kullanabileceği güçlerden mahrum hale gelsin.