KIRŞEHİR (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, bazı eksikleri ve sorunları olabileceğini belirterek "Bardağın hep dolu tarafına bakıp mücadelemizi büyütmek zorundayız. Dönem bazı eksikleri büyütme zamanı değil, dönem birbirimizle kol kola girerek mücadele etme dönemi." dedi.

Torun, partisinin Kırşehir İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, yerel yönetimler birimi olarak birçok kenti ziyaret edip sorunlara çözüm aradıklarını söyledi.CHP'li belediyelerde "yoksulluk haritası" çalışması yapıldığını belirten Torun, bu sayede vatandaşların ihtiyaçlarının belirleneceğini anlattı.

Torun, 30 Eylül-2 Ekim'de İstanbul'da tarım çalıştayı düzenleyeceklerini hatırlatarak CHP'li belediyelerin tarıma ve çiftçiye destek verdiğini savundu. "İktidarımızda hiç kimse yatağa aç girmeyecek." diyen Torun, kimsenin yoksulluğu ile baş başa kalmayacağını kaydetti.

Torun, uzun yıllar sonra Kırşehir'de belediye başkanının CHP'den seçildiğini belirterek bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti. Seçimlerden önce "yönetime CHP'nin gelmesi durumunda yardımların kesileceği" yönünde algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Torun, belediyelerin tam tersine yardımlarını ve hizmetlerini artırdığını anlattı. Torun, önlerinde önemli bir süreç olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Bazı eksikler ve sorunlarımız olabilir. Bardağın hep dolu tarafına bakıp mücadelemizi büyütmek zorundayız. Dönem bazı eksikleri büyütme zamanı değil, dönem birbirimizle kol kola girerek mücadele etme dönemi. Bu ülkeyi kuran partiysek kurtuluşunda da emeğimizin olması lazım. Tarih bizi yazmak için sayfalarını açtı. Ya o tarihe ismimizi yazdıracağız ya da o tarihe gömüleceğiz. Biz o tarihe hep beraber ismimizi yazdırmak istiyoruz. Bu karanlık iktidarı gönderip halkın iktidarını kurmak istiyoruz. Göreve hazırız. Önce Allah’a sonra kendimize inanıyoruz. Bu sorunları çözecek birikimli kadromuz var."

Sorunların çözümünün kendilerinde olduğunu vurgulayan Torun, ülkenin kaynaklarının adaletli bir şekilde dağıtılması gerektiğini sözlerine ekledi.

CHP'li Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün grup toplantısında kullandığı, "Millet açsa onları da siz doyuruverin” sözlerine tepki gösterdi.

Torun, ''Kibre bakar mısınız arkadaşlar? Bunlar artık Saray’ın duvarlarından, vatandaşın gerçeklerinden kopmuş arkadaşlar. Vatandaşa artık dürbünle bakıyorlar. Vatandaşın içinde bulunduğu durumdan bihaberler'' dedi.

“HİÇBİR ZAMAN DEVLET BU DURUMA DÜŞMEDİ”

“Gerçekten çok zor günlerden geçiyoruz, çok önemli günlerden geçiyoruz. Türkiye Cumhuriyet tarihinin çok önemli günlerine tanıklık ediyoruz. Bu ülke, kurulduğu günden bu yana birçok ekonomik, demokratik kesintilere muhatap oldu. Birçok sorunları aştı. Birçok sıkıntıları aştı, ama hiçbir zaman devlet bu duruma düşmedi. Devletin yapısı, hiç bu kadar itibarsızlaştırılmadı. Hiç bu kadar mafya ilişkileri etkin olmadı. İllegal yapılar, devletin içine sızmadı. Devleti yönetmeye kalkmadı. Bugün, bildiğiniz iki partili Cumhur İttifakı var, ama aslında bunun üçüncü ittifakı da üzülerek söylüyorum; mafya. O kadar birlikte hareket etmişler ki birbirinden ayrılması artık mümkün değil.


“KÖPRÜYÜ DE YOLU DA HASTANEYİ DE ÖZEL SEKTÖR YAPIYOR”

Millet, Covid-19’u atlatmak için canıyla, malıyla uğraşırken bunların derdi artık millet falan değil arkadaşlar. Bunların derdi, sadece koltuk derdi, kendi menfaatleri. Yani işsizlik artık 10 milyonun üzerine çıkmışken, enflasyon yüzde 17’lere dayanmışken, faizler artık yüzde 20’lerin üstüne çıkmışken, Türk lirası değer kaybediyorken bunların hiç umurunda değil. Bunlar, ben nasıl daha zenginleşirim? Nasıl daha fazla koltukta kalırım? Nasıl daha bu süreyi uzatırım? Onun çabası içindeler. Millet, ‘Yandım Allah’ diyor ama bunlar maalesef o sese kulak vermiyor arkadaşlar. 19 yıldır ülkeyi yönetiyorlar. Geldiğimiz nokta bu. ‘Yol yaptık’ dediler. ‘Köprü yaptık’ dediler. Vatandaşa bir algı yarattılar ama 19 yılın sonunda geldiğimiz nokta, köprüyü de yolu da hastaneyi de özel sektör yapıyor. Araç garantili, hasta garantili… Dolar üzerinden ödeniyor ve yetkili mahkemeler de Londra mahkemeleri.


“VATANDAŞA ARTIK DÜRBÜNLE BAKIYORLAR”

Dün Saray’da oturan kişi, bir grup toplantısı yaptı. Gurup toplantısında bir ifade kullandı. Onu aynen okumak istiyorum. Dedi ki değerli arkadaşlar: ‘Neymiş? Millet açmış. Aç olarak dolaşanları buyurun siz doyurun. Nankörlük parayla değil. Onlar nankörlüğe devam ediyor.’ Kibre bakar mısınız arkadaşlar? Bunlar artık Saray’ın duvarlarından, vatandaşın gerçeklerinden kopmuş arkadaşlar. Vatandaşa artık dürbünle bakıyorlar. Vatandaşın içinde bulunduğu durumdan bihaberler. Evet değerli arkadaşlar, inşallah iktidarımızda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Hiçbir insanımız, yoksulluğuyla baş başa kalmayacak. Bunlar, bu ülkenin kaynaklarını, vatandaşın lehine değil, bir avuç çetenin lehine kullanıyorlar. Vatandaşın sorunlarının çözümü için değil, o sarayın beslemeleri için kullanıyorlar. Onları doyuruyorlar.”

 

 

Torun'a, Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Antalya Milletvekili Cavit Arı, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Kırşehir İl Başkanı Baran Genç de eşlik etti.