CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklmalarda bulundu.

Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu kürsüye davet ederken Adalet Yürüyüşü'nün 4. yılını hatırlattı ve "Bu topraklarda iki Kemal yürüdü" dedi. Kılıçdaroğlu kürsüye çıkmadan önce CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Kayışoğlu'nun seslendirdiği "Geliyoruz zincirleri kıra kıra" eseri ile hazırlanan özel video izletildi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Adaleti sağlayacağız. Yürüyüşü düşünürken hep duygulanırım. Nasıl yürüdüm ben? Demek ki adalet duygusu bu kadar güçlü bu millette. Bizler beraber yürüdük, 83 milyon adına yürüdük. Kainat adına yürüdük aslında. Çocuklarımız daha güzel bir ülkede yaşasın diye yürüdük. Bu toplum adalete susadı. Adalet istiyoruz.

Bir ülkenin hapishaneleri tıka basa doluysa, 10 kişilik koğuşlarda 25-30 kişi kalıyorsa bir sıkıntı var demektir. Eğer devleti yönetenler adaletten uzaklaşmışsa bu ülkede bir sorun var demektir.

DOĞANIN DA ADALET VAR

Ergene de su içilecek diyorlar. İçin beyler. Hiçbir canlının yaşamadığı su parça haline geldi. Doğanın adaleti yok mu? Bugün konumuz adalet. Doğanın da bir adaleti var. Eskiden Ergene'de balıklar vardı. Kuşlar gelip su içerdi. İnsanlar, çocuklar yüzerdi. Ne oldu da bu hale geldi?

Hak, hukuk, adalet dedik. Bunu sağlayacak olan toplumun vicdanıdır. Adalet demek, haksızlığa karşı isyan etmektir. "Bu yanlıştır" demektir. Haksızlık karşısında susmamaktır.

Eğer bir ülkede adalet varsa insanlar düşüncelerini özgürce açıklarlar. Kimse düşünceleri nedeniyle hapishaneye atılmaz, farklı düşündü diye üniversiteden atılmaz. Hz. Ali, "Devletin dini adalettir" diyor.

Ergene Havzası 53 belediyenin havzasını kapsıyor. Fotoğraflar acı. Cezalar yetersiz, ağır cezalar getirin ki nehir kirlenmesin diye öneri getiriliyor. Gelmedi. Niçin? Yürütme organı TBMM'yi dinlemiyor ki.

Kimyasal arıtma yapılması istemiyor. Yapılmıyor. Yürütme organı kim Erdoğan. Tekirdağ'a gittiğinde ise dünyanın en büyük yalanını söylüyor: "İçilecek su."

Bu suda yüzen balıkların, sudan içen kuşların, etrafındaki çayır çimenin hakkı var. Adalet diyoruz güzel de gereğini yapmıyoruz.

SUYU KURTARMAK İÇİN NEDEN KURMADINIZ?

2002'de Ergene Nehri'ndeki kirlilik için Araştırma Komisyonu kuruldu. CHP milletvekilleri önerge verdiler, AK Parti milletvekilleri katıldı. 2003'de rapor bitti ve gereği yapılsın denildi. 2021 yılındayız, 2003'te bu kadar kirli değildi şimdi daha kirli.

Trakya Su Kanalizasyon ve Katı Atık Genel Müdürlüğü kurulsun deniliyor 2003'de. Kurulmadı. Hangi gerekçe ile kurulmadı. Her yere para buluyorsunuz, şatafata para buluyorsunuz. Bir eliniz yağda bir elini balda. Suyu kurtarmak için neden kurmadınız? Doğaya yapılan en büyük adaletsizlik. Bu suda yüzen balıkların, bu sudan içen kuşların, etrafındaki çayır çimenin hakkı var. Nerede peki bunlar?

MARMARA'DA ÖNCE TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ OLDU

Marmara'da önce toplu balık ölümleri oldu. İki gün sonra unuttuk gitti. Marmara kırmızıya arkasından yeşile döndü. Arkasından Marmara'yı deniz anaları bastı. Marmara Denizi'nde 124 tür balık vardı ticari anlamda. Çoğu bitti, kalmadı. Marmara Denizi'ni bir çökertme havuzu gibi kullandılar, bütün kirlilikler buraya aktı.

İSTANBUL'A İHANET EDİLDİ

Gelecek nesillere güzel bir Türkiye, güzel bir dünya bırakmak zorundayız biz. Bu topraklarda ve şanlı bayrağımızın altında yaşıyorsak çocuklarımız güzel bir doğada yaşamalı. Onların da doğayı, kuşu görme hakkı var. Canlılarla içli, dışlı olma hakları var. Sadece kitaplarda fotoğraflarını görmemeliler. Doğa haklarını korumak adaleti korumaktır. Kentlere ihanet edildi. Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul'a ihanet edildi.

DİDİM BELEDİYE BAŞKANINA SALDIRI: "BALYOZLA YIKACAĞIZ"

Didim Belediye Başkanı'na saldırıldı. Didim'de yapılan kuleler var. Didim Belediye başkanımız Didim'e ihanet edilmesini istemiyor. Yıkacağız diyor. Önce Sabah gazetesi, nasıl sabahsa, bir de Takvim, CNN Türk, bir sürü yayını var. Hepsi devletten basleniyor. Sen gazetecisin. İftira atıyorlar. Didim Belediye Başkanı tutuklandı diyorlar. Tutuklama yok. Savcıyı tahrik ediyorlar tutuklansın diye. Gazete özür diledi mi? Dilemedi. Özür dilemek için ahlak gerek.

Belediye başkanımız direndi. İhale açtı. Parasını vereceğiz ve dün akşam saldırıya uğradı. Kimse korkudan girmedi. Belediye başkanımızın sağlığı yerinde kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kendisine teşekkür ederiz. Onlar bizim üzerimize mafyalarıyla gelebilirler. Sanıyorlar ki CHP'lilere geri adım attırabiliriz. Sizin feriştahınız gelse bize geri adım attıramaz. Birilerinden para alıyor saldırıyorsunuz. Gerekirse bütün milletvekilleri ellerimizde balyozla gidip onların tamamını yıkacağız. Adalet nasıl gerçekleştirilir göreceğiz.

KUL HAKKI YİYENLER CHP'YE OY VERMESİN

O kadar açlar ki. Hırsız olan açı doyurmak mümkün değildir. Milyonlar işsizken, milyonlar asgari ücretle çalışırken, saray beslemeleri 4-5 yerden maaş alıyorlarsa ben AK Partiye oy veren kardeşlerime seslenmek isterim. Sizin adalet anlayışınız, vicdanınız bunu kabul ediyor mu? Ya yolsuzlukların ortağı olacaksın sandığa gidince ya da adaletten yana olacaksın. Sakın ola ki kul hakkı yiyen hiç kimse CHP'ye oy vermesin. Haram oya ihtiyacımız yok.

MİLLİ İRADEYE İHANET ETTİLER

Milli İradeye ihanet ettiler. Eskiden Cumhurbaşkanı bir yere gittikten sonra TBMM Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Cumhurbaşkanını temsil ederdi. Şimdi atama ile gelen biri temsil ediyor. Bu, Milli İradeye ihanettir. Ne oldu bu noktaya gelindi? Ne oldu, TBMM Başkanı Türkiye'yi temsil etmekten alıkonuldu? Kibirli davranmayı devlet politikası haline getirdiler 19 yılda. Kibre bakın. 600 milletvekilinin kabul ettiği yasaları ben uygulamıyorum diyor. Adaletin tükendiğini görüyoruz.

ŞEYTANIN AKLINA GELMEYECEK YOLSUZLUKLARI HAYATA GEÇİRİYORLAR

Devlette liyakatı bozduğunuz andan itibaren bürokrasiyi yapacağınız yolsuzluklara göz yuman hale getirirsiniz. Devletin tepe noktasındaki kişiler yolsuzluk konusunda bürokrasiyi yönlendirip bürokrasiyi gerçekleştirirlerse bu adalet midir? Vicdan, ahlak bunu kabul eder mi? Nerede bu adalet? Nasıl ulaşacağız adalete? Adaletsizliğin daniskasını yazıyorlar, yolsuzluğun daniskasını yazıyorlar. Şeytanın aklına gelmeyecek yolsuzlukları hayata geçiriyorlar.

ARKEOLOG MERKEZ BANKASI'NA SEÇİLİYOR 

Bir kişi düşünün karısı Cumhurbaşkanı başdanışmanı. Arkeolog ama Merkez Bankası banka meclis üyeliğine seçiliyor. Ne işi var arkeologun orada? Kazı mı yapacak, 128 milyar doları mı arayacak orada? Rüşvet alan bir kişi nasıl olur da Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil edecek bir makama atanır? Nerede var böyle bir adalet? Haramzadeler, devleti ele geçirmişse, devleti soyulacak bir organ gibi görüyorlarsa bayrak ve vatanın hiç önemi yoktur. Ülkücü kardeşim, MHP'ye, AK Parti'ye oy veren kardeşim, rüşvetçinin büyükelçi tayin edildiği bir devlet göster bana? Tek örneği var, Türkiye Cumhuriyeti.

120 MİLYAR DOLAR: NEREYE GİTTİ BU PARA

128 Milyar Dolar gitti. Nereye gitti diyoruz bu soru sorulur mu diyor. Ne soracağız? Nereye gitti bu para bilmiyoruz. Kaça satıldı onu da bilmiyoruz. Araştıralım, soralım diyoruz. Reddediyor. Bu mudur adalet?

Sizin hakkınızı savunmak bizim görevimiz. Adı üstünde milletin vekili. Milletvekili soru soramıyor. 128 milyar dolar acaba nereye gitmiştir diye Merkez Bankası başkanı bir araştırayım dedi pat görevden aldılar.

AKP VE MHP'YE OY VEREN KARDEŞLERİME SESLENİYORUM

Şehit ve gaziler için yardım kampanyaları başlatıldı. Gayet güzel. Şehitlere ve gazilere verilecek paranın üstüne çöktüler. AK Partiye oy veren, MHP'ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Şehitlerin ve gazilerin parasına çöken bir devlet adaletli olur mu? Hırsızlık değildir de bu nedir?

MAN ADASI

Hepimiz vergi veririz. Devleti yönetenlerin de vergi vermesi lazım. Devleti yönetenlerin vergi kaçırma gibi bir hakları yoktur. Man Adası'nda Erdoğan'ın ailesi dünyanın parasını kazandılar. Niye Man Adası'nda 1 Sterlinlik şirket kuruyorlar. Çünkü oradan gelecek paralarda vergi 0. Ekmek alırken vergi veriyor vatandaş sen Man Adası'ndan para getirirken vergi vermiyorsun.

Devleti yönetenler ve ailesi Man Adası'nda milyon dolarları getirirler bir kuruş vergi vermezler. Devlete vergi vermemek için dümen çevirmek ne zamandır adalet oldu?

"NE KADAR ÇOK MİLLETE KÜFÜR, O KADAR FAZLA İHALE"

Beşli çeteden birisi milletin anasına küfretmişti. Adam küfrettikçe aldığı ihale arttı. Ne kadar çok millete küfür, o kadar fazla ihale. Bu mudur adalet? Ananıza, babanıza küfür edecekler devletin bütün imkanlarını vereceksiniz onlara. Bu mudur adalet? Bu haramzadelerin ne kadar vergi verdikleri belli değil. Ayrıca bu haramzadelere dolar üzerinden garanti veriliyor. Geleceğini garanti altına alıyorsunuz. Türkiye'de kazandıkları dolarları yurtdışına götürüyorlar. Biz bunlar için mi yürüdük?

SİZİN İNANCINIZ BUNA EVET DİYOR MU?

Savunma Sanayii müşteşarı, Bodrum'da tatil yapıyor. Bodrum'da yaptığı tatilin masrafını kim karşılıyor? O otel el değiştirdi. Otele tankla geldiler. Mafyanın emrinde bir tank düşünebiliyor musunuz? Bu mudur adalet? Bir otele tank girecek, sahibini tehdit edecek ve otele çökecekler. Bu beyefendi de o otelde kalacak. AK Partili ve MHP'li kardeşlerime sesleniyorum. Sizin inancınız buna evet diyor mu?

Bunlar o kadar ileri gittiler ki yerel seçimlerde. Hiç utanmadan, sıkılmadan sakın ha CHP'ye oy vermeyin, CHP'li belediyeler gelirse yardımlar kesilir dediler. Mansur Yavaş Ankara'yı kazanırsa, su faturalarını bölücü terör örgütünün mensupları yazacak diye iftira attılar. Bunlarda ahlak var mı? Yalancıdan devlet yöneticisi olur mu? Böyle bir siyasetçiden ülkeye hayır gelir mi?

İstanbul seçimlerini iptal ettiler biliyorsunuz. Aynı zarfın içinde 4 tane oy pusulası var. Birisi sahte, diğerleri doğru.. Sahtekarlığa bak ya, insanın biraz yüzü olur. Merak ediyorum bunların yüzündeki derinin kalınlığı ne kadar? Bu kadar adaletsizliği YSK aracılığıyla yaptılar. Saray'ın uşaklığını yapan hakim olmaz. Sanıyorlar ki tazminat davası açtık Kılıçdaroğlu korkacak konuşmayacak. Sizden kim korkar?

KARDEŞİM BU MİLLETEN NE İSTİYORSUN SEN?

Dış politikamız onurlu bir tablo sergilerdi. Rüşvetçiden büyükelçi atayınca... Her şey bir kişiye bağlı. Dış politikayı, tarımı biliyorsun anladık. Cerrahsın, kadının giyimine müdahale ediyorsun onu da anladık. Kardeşim bu milletten ne istiyorsun sen? Türkiye'nin çıkarlarını asla savunamıyor.

Öyle bir rezalet yaşattılar ki dış politikada Türkiye'nin itibarını yer ile yeksan ettiler. İçeride aslan, kaplan kesiliyor kükrüyor.

19 YILDA NEREYE GELDİK?

19 yıldır devleti tek başlarına yönetiyorlar. 10 milyonu aşkın işsizimiz var. Normalde herkesin iş sahibi olması gerekirken, üretime dönük yatırım yapmayacaksın 10 milyona yakın işsiz var. 19 yılın sonunda aylık geliri asgari ücretin 3'te 1'inden az olan kişi sayısı 7 milyon 769 bin 346 kişi.

Pandemi döneminde esnafa, çiftçiye 10 milyar, sadece beşli çeteye 21 milyar hibe verdiler.

BU EDEPSİZ ADAMI MERAK ETMİYOR MUSUNUZ?

Bir ülkenin içişleri bakanı çıkıyor, "Bir siyasetçiye ayda 10 bin dolar rüşvet gittiğini biliyorum" diyor. Bütün CHP milletvekilleri bir dilekçe verdik. Kim bu siyasetçi diye. 27 Mayıs 2021'de İçişleri Bakanı'na TBMM Başkanı yazı yazdı. Aradan 15 günden fazla zaman geçti tık yok. AK Partili ve MHP'li kardeşlerime seslenmek isterim bu siyasetçiyi, bu ahlaksız, edepsiz adamı merak etmiyor musunuz? Rüşveti alan, rüşveti veren belli. Elçiyim ben diyor. Kimin elçisisin sen? Kim o?

ERDOĞAN RÜŞVET ALANI ÇOK İYİ BİLİYOR

İçişleri Bakanı rüşvet var diyorsa bunu ortaya çıkarmak devletin namusudur ya. Devletin namusunu yer ile yeksan ettiniz. Erdoğan niye sormuyor? Atadığın adama sor. Erdoğan rüşveti alanı çok iyi biliyor. Eğer onu ortaya çıkarıp görevine son vermezse rüşvet çarkının bir parçasıdır.

BİZİM DOYURMAMIZ İÇİN SENİN ORDAN AYRILMAN LAZIM

Açıklamayı yapan suç örgütü lideri değil ki İçişleri Bakanı. İçişleri Bakanı da suç örgütlerinden birisi diyorsa mesele yok o zaman. Bütün bu pislikler oluyor, devletin gelirleri talan ediliyor. Millet aç ve perişan biz bunları söylediğimiz zaman, "Siz doyurun" diyor. Bizim doyurmamız için senin oradan ayrılman lazım. Zaten seni doyurmak bir sorun. Seni ve beslemelerini doyuramıyoruz, doymuyorsunuz.

Allahın izni ile iktidar olduğumuz zaman bu ülkede ampul sönecek, patlayacak güneş doğacak millet rahat edecek. Biz hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği düzeni sağlayacağız. Kim harama el uzatırsa devlet katından alınacak sokağa bırakılacak. Hesabı sorulacak. Biz halkımızı doyururuz, sizi doyurmak için zırnık vermeyiz. Onların grup başkan vekili millet ittifakı kazandığında diyor. Evet kazanacağız.

SOMA DAVASI

301 madenci hayatını kaybetti. Bugün davaları yeniden görüşülüyor. Verilen kararı kabul etmedi iktidar ve yargıtaya müdahale ettiler. Yerine 3 tane yeni hakim tayin ettiler. Eski verdikleri kararın tersini verdiler. 301 madencinin kanı yerdedir. Bu mudur adalet?