Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından önemli başlıklar şöyle;

Anayasanın ilk 4 maddesi değiştirilmesi teklif dahil edilemez. Hiç kimse ilk 4 maddeye dokunamaz. İlk 4 maddenin teminatı Türkiye Cumhuriyeti'nin şerefli vatandaşlarıdır.

Elime önemli bir belge ulaştı

Dün elime ihaleyle ilgili önemli bir belge ulaştı. Arkadaşlara söyledim bunu kamuoyuyla paylaşın diye. Gidiyorsunuz önce temel atıyorsunuz, temel attıktan sonra ihale yapıyorsunuz. Temeli atan firmaya ihaleyi veriyorsunuz, akıl alacak şey mi bu? Önce ihaleyi yaparsınız, kim kazanırsa gider temelini atarsınız.

Muhtar arkadaşlarımın da sade vatandaşın da sorumluluğu var.

Neden sandığa gidiyoruz. Her birimize düşen görevler var. Şöyle bir uygulamayı düşünün en altta bir hakim var bir karar veriyor. Yanlıştır doğrudur. Anayasa Mahkemesi'nin kararı bütün yetkileri kapsar. El alttaki hakim 'bu kararı tanımam' diyor. Bunu yapan hakimi de terfi ettireceksiniz.

İstişarenin olmadı yerde devlet yönetilebilir mi?

Bir kişiye devlet teslim edilemez

Yine bir garip uygulamayı anlatayım size. Kanun tekliflerini milletvekilleri verecek. Biri geldi dedi ki tıbbi cihazlarla ilgili bir kanun teklifi hazırlar mısınız? Hayatınızda görmemişsiniz. Nasıl hazırlayacaksınız? Her işi ehline teslim etmek lazım.

Bir kişiye devlet teslim edilemez. Dünyanın hiçbir yerinde yok

Türk lirasının nasıl eridiğini görüyorsunuz.

Şöyle de düşünün nasıl oluyorda bir hükümet kendi dolar üzerinden borçlanıyor. Senin paranın itibarının olmadığını sen söylüyorsun o zaman. Bu mudur milliyetçilik? Milliyetçilik bu milletin çıkarlarını savunmaktır. 128 milyar dolar yok edildiyse bunun hesabı verilmiyorsa ortada bir sorun var demektir.

190 milyar doların üzerinde faiz ödüyoruz

190 milyar doların üzerinde bir faizi Londra'daki faizcilere ödüyorsak bunda bir sorun var demektir. Siz ödüyorsunuz bu parayı.

Düşüncesinden ötürü insanları yarılayamazsınız. Vatandaş kabul etmiyorsa zaten oyunu vermeyecektir.

Düşüncede farklılıklar değerlidir.

Nedir bu gerginlik. Hepsini aşacağız.

Hiçbir endişeniz olmasın. Muhtarlık güçlü olduğu zaman ülke güçlü olacak. Demokrasi en alttan başlayarak yükselecek. Bunu sizler yapacaksınız.

Fakir aile geldiği zaman en rahat muhtara ulaşır. Siz bütçenizden vereceksiniz. Bütçe olması demek aynı zamanda denetlenir anlamına geliyor. Oturduğunuz mahallede emlak vergisi toplanıyor. Yüzde 1'i muhtara verilse ne olur? Hiçbir şey olmaz.

Bir mahallede kimin fakir olduğunu mahallenin bakkalı ve muhtarı bilir. Muhtar siyasi kimliği ile çıkmaz. Kişiliği ile çıkar. Belediye Meclis'lerinde toplantı olur. Vatandaş gelip sizi bulur. Mahallenizle ilgili bir konu görüşülecekse muhtar da davet edilmeli söz ve karar hakkı da olmalı.

Biz bunları muhtarlar için değil demokrasinin güçlü olması için istiyoruz. İzin aldığınızda, hastalandığınızda maaşınız kesiliyor. Neden? Kurumsal yapının oluşması lazım. Bütün ayrıntılarıyla düşündüm ve bir kanun teklifi hazırladım.

Bizler hep birlikte güzel bir Türkiye inşaa edeceğiz.

İktidar olduğumda 6 ayda Türkiye'ye nefes aldıracağım.

Sakarya'da peşkeş çekilen Tank Palet Fabrikası'ndan alıp TSK'ye teslim edeceğim.

Çiftçilerin faizlerini sileceğiz. Kredi yurtlar kurumundaki sorunları da 1 haftada çözeceğiz. Faizleri sileceğiz. Borçları taksitlendireceğiz.

15 Temmuz şehitlerimiz için toplanan paraları 1 hafta içinde hak sahiplerine teslim edeceğiz.

Siyaseti bırakırım

Süleyman Şah türbesini tekrar topraklarımıza katmazsam siyaseti bırakırım.

Bir yere gittiğinizde gücünüzü göstermek için para basarsınız. 'MB İstanbul'a taşıyacağız' diyor. Ankaralılar buna izin verecek mi. Yarın TBMM'yi de taşıyalım diyecek.

Sen önce Londra'daki tefecilerden 83 milyarı al.