İktidarın dağıtım şirketlerine ek bütçe üzerinden büyük bir kıyık yapmaya hazırlandığını kaydeden CHP’li Akın, “2022 yılı bütçesi 5 milyar 325 milyon lira olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ek bütçeyle 5 milyar 400 milyon lira tutarında cadde ve sokak aydınlatma ödeneği getiriliyor. Böylece toplam aydınlatma ödeneği yüzde 242 oranında artarak 9 milyar 191 milyon liraya çıkıyor. Bu para vatandaşın cebinden alınıp şirketlere verilecek” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklamada AK Parti iktidarının TBMM’ye sunduğu ek bütçede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesinden daha yüksek tutarda cadde ve sokak aydınlatma ek ödeneği ayırdığına dikkat çekti. CHP’li Akın, açıklamasında özetle şunları dile getirdi:

EK BÜTÇEDE ŞİRKETLERE BÜYÜK KAYNAK: AK Parti iktidarının 20 Haziran 2022 tarihinde TBMM’ye sunduğu ek bütçe ekonomi politikalarının iflasının bir belgesi olmasının yanı sıra şirketlere kaynak aktarmaya devam ettiğinin de bir göstergesi olmuştur. 2022 yılında art arda gelen zamlarla enerji faturalarını ödeyemeyen vatandaşı umursamayan iktidar, ek bütçe aracılığıyla milyarlarca lira tutarında kaynağı dağıtım şirketlerine aktarmayı amaçlamaktadır.

AYDINLATMA EK ÖDENEĞİBAKANLIK BÜTÇESİNİ GEÇİYOR: AK Parti iktidarının TBMM’ye sunduğu ek bütçede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesinden daha fazla tutarda “ek genel aydınlatma ödeneği” ayrılması düzenleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi 5 milyar 325 milyon 227 bin TL tutarındayken; ek bütçede tahsis edilecek aydınlatma için ayrılan ek ödenek tutarı ise bakanlık bütçesini bile geride bırakarak 5 milyar 400 milyon TL oldu.

AYDINLATMA ÖDENEĞİ 9,19 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI: AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu ek bütçedeki aydınlatma ödeneğindeki artış aydınlatma bedeline yapılan artışı katlamış durumda. 1 Nisan 2022 tarihinde 135 kuruş olan aydınlatma bedeli yüzde 48 oranındaki artışla 200 kuruşa çıkmıştı. Ancak aydınlatma ödeneğindeki artış bunun kat be kat üzerinde gerçekleşti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılında toplam 3 milyar 791 milyon 428 bin TL olan aydınlatma ödeneği ek ödenekle 9 milyar 191 milyon 428 bin TL’ye çıktı. Buna göre özel dağıtım şirketlerinin kasasına gidecek tutar ek bütçeyle yüzde 242,4 oranında arttı!

AYDINLATMA BEDELİNE ZAMMIN SİNYALİ VERİLDİ: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yaklaşık 3,5 kat artırdığı aydınlatma ödeneği doğrudan şirketlerin kasasına gidecek. Bu kadar yüksek orandaki artış şu an 200 kuruş olan aydınlatma bedeline büyük bir zam yapılacağının da sinyalini vermektedir. İktidar bu artışla dağıtım şirketlerini kolladığını gösterirken;  hazineden karşılanacak 9,2 milyar lira vatandaşın cebinden çıkacak.