İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşen “Hizmette 3. Yıl” Sunumu'nda konuştu.

İstanbul'a yaptıkları hizmetlerden söz eden İmamoğlu, konuşmasını, "Üç yılda çok büyük başarılara imza attık. Bütün engellemelere rağmen bunları başardık. Siz bizi birde Millet İttifakı iktidarında görün. Çok değil geçende söyledim 'Allah'a havale ediyorum sizleri' dedim sonra durdum lafımı geri aldım. Allah'a havale ediyordum ama uyarıyorum bir yılınız kaldı, ondan sonra sizi Allah'a da havale edemeyeceğiz. Seneye bu zamanlar çok güzel günlerde hizmetlerimize devam etmek dileğiyle" ifadesiyle bitirdi.

İmamoğlu'nun satırbaşları:

Ülke ekonomisinin nasıl yönetildiği herkesi, her kurum ve kuruluşu olduğu gibi yerel yönetimleri de doğrudan etkiliyor. Bir yandan akaryakıta, enerjiye yapılan büyük zamlar ve dövizdeki hızlı artışlar belediyelerdeki gelir gider dengesini inanılmaz derecede bozuyor. İnanın maliyet hesaplayamıyoruz. İhalelerimize firmalar artık girmemeye başladı çünkü maliyetlendiremiyorlar. Diğer yandan artan yoksulluk ve işsizliğin yol açtığı sosyal yaraları sarabilmek için belediyemizde ayırdığımız paylar inanılmaz rakamlara doğru çıkmakta. Görevi devraldığımızdan bu güne sosyal yardıma ayırdığımız bütçe tam 6 katına ulaşmak üzere.

 İstanbul'un çok büyük ve ağır sorunlarını çözmenin uğraşı içinde bulunan belediye yönetimine destek olmak hiç kuşkusuz merkezi yönetimin görevidir. İstanbul'un geleceğini karartacak politikalardan bir an önce vazgeçilmelidir.

Merkezi hükümet İBB'ye adeta politik terör uygulamıştır diye başlayan cümle.. O cümleler bugüne nasıl da cuk oturuyor. Nasıl da bugünü anlatıyor, sanki bugünü anlatıyor, sanki ben demişim gibi. O cümlelerin sahibi ben değilim. O cümleleri 1995'in Mayıs ayında kuran kişi bugünün cumhurbaşkanı sayın Erdoğan. Bugün ben ne desem inanın az gelir.

İBB'ye yönelik hukuk ve edep dışı uygulamaların haddi, hesabı yok. Yaptıklarını saymaya başlasam burada başka bir şey konuşmaya vaktimiz kalmaz. Ülkemiz adına hüzünleniriz. Onun yerine ben bütün bu hukuk dışı, baskıcı uygulamaları yapanlara bir soru sormak istiyorum. Bütün bu zorbalıklarınız ve ayak oyunlarınız işe yarıyor mu? Ne yaparsanız yapın, bizim daha iyi hizmet sunmamızı, yeni yatırımlar yapmamızı, kangren haline getirdiğiniz sorunlara çözüm üretmemizi engelleyebiliyor musunuz? Asla, asla.

Biz, kamu yatırımlarını bir avuç insanın zenginleşme aracı olarak görmüyoruz. 3 yıldır tüm harcamalarımızı şeffaf, katılımcı ve yalnızca kamu yararı gözeterek yapıyoruz. Hizmet kalitemizi ve çeşitliliğimizi sürekli geliştiriyor ve bu kriz koşullarında bile yatırımlarımızı istikrarlı bir şekilde artırıyoruz.

23 Haziran 2019'da yüzde 11 olan belediyemizdeki kadın yönetici oranı bugün yüzde 22'ye çıktı. Yüzde 15 olan kadın çalışan oranımızı yüzde 18'e çıkarttık. Bunlar inanın basit birer sayı değil. Kadının ekonomik ve toplumsal hayatta eşit olarak yer alması için atılmış adımlardır bunlar. 2021'de yüzde 277 artışla 125 bin dar gelirli birey ya da aileye nakit destek sağladık.

İstanbulkart ile 206 bin aileye ihtiyaç durumuna göre 100, 200, 400 lira arasında değişen miktarda aylık nakit destek verdik. İstanbul Vakfı aracılığıyla 231 bin aileye kurban eti dağıttık. 3 binden fazla aileye yenidoğan paketi ulaştırıyoruz. Askıda fatura kampanyamızla 100 binden fazla ihtiyaç sahibi ailenin 356 binin üzerinde su ve doğalgaz faturasının ödenmesine yardım ettik. Halk Ekmek aracılığıyla 45 binden fazla aileye ekmek desteği sunuyoruz. Özkaynaklarımızla finanse ettiğimiz çok değerli bir tesisi bitirip hayata geçirdiğimiz İstanbul'daki Halk Ekmek Fabrikamızın ismini de Ahmet İsvan Halk Ekmek fabrikası olarak hizmete açıyoruz.

Bizim belediyecilik modelimizde insana yardımın en önemli boyutunun eğitime yatırım olduğunun bilincindeyiz. Bugüne kadar 32 yuvamız hizmette. 30 tanesi daha eylül ayında hizmete giriyor. Biz bu kreşlerimizin sayısını 150'ye çıkarıyoruz.

75 bin üniversite öğrencisine yıllık 4 bin 500 burs vereceğiz. 'Yıllardır partimizi üniversite öğrencilerine burs veremiyoruz çünkü bu iptal edildi AYM'de CHP tarafından' dediler ya. Nasıl çatır çatır verildiğini gösterdik. Niyetiniz vermekse bunu verirsiniz, kimsede bize hesap sormadı. Başkasına vermeyi tercih ediyorsanız o da sizin tercihiniz. Biz gençlere verirken gururla veriyoruz.

Belediyemiz tarihinde ilk kez üniversiteler için 622 yatak kapasiteli 3 kız öğrenci yurdunu açtık. Bir erkek öğrenci yurduda açılışta. Eylül ayında üniversite öğrencilerimizin karşısına tam 2 bin 700 yatak kapasitesi ile çıkıyoruz. Seneye bunu 5 bin yatak kapasitesine çıkaracağız.

Pandemi döneminde online eğitim sürecine yönelik duyarsız kalmadık ihtiyaç sahibi tam 40 bin öğrencimize tablet dağıttık. Dezavantajlı semtlerimize ilgi gösteriyoruz.

İnsan ayrımcılığını, partizanlığı bu süreçlerin içerisinden söküp attık. Sosyal yardımları siyasi istismar alanı olmaktan çıkarttık. Bu sosyal destek ve yardımları ülke bu kadar kötü yönetildiği için yapmak mecburiyetinde kalıyoruz. İnsanların yardımı ve destekle hayat sürdürmesine dayalı bir sistem uzun süre ayakta kalamaz.

Çok yakında Millet İttifakı'nın ve 6'lı masanın genel seçim zaferiyle bütün Türkiye tam da bu anlayışla yönetilecek. Tam da o zaman bizlerde İstanbul'da çok daha büyük başarılara adım atacağız.

Aynı anda 10 metro inşaatını yöneten yegane şehiriz. Bizden önceki 25 yıl boyunca 5 km altında kalmış olan ortalama yıllık raylı sistem inşaatını tam 2.5 katına katladık. Bu 25 yıllık ortalamanın ilk 4 yılını söylesem birilerinin çok ağrına gider onun için söylemeyeceğim onu. 95-99 arasını söylemeyeceğim. Bir kilometrenin altında...

Çıkardıkları her engeli aştık. 2022'yi çok güzel sürprizlerle bitireceğiz.

'Bazı ulaşım projelerimiz merkezi yönetiminin kararsızlığı nedeniyle uygulamaya konulamadı. Oysa bunun projesi, kredisi hazır. Merkezi yönetim bizim gösterdiğimiz kararlılığı gösteremiyor.' Cumhurbaşkanına bu konuyu açtığımızda hepsi kaçıyor. Siz anladınız kimin söylediğini. Tarih 1996'nın Mayıs'ı. Yaşadıklarından dert yananlar iktidar gücüne sahip oldular ve yaşadıklarının misli misli fazlasını yaşatmakta bir beis görmüyorlar. Neresinde adalet var, neresine kalkınma var? Ama her şey çok güzel olacak hiç endişe duymuyorum.

Maalesef yeni taksi sistemini hayata geçiremedik. Sebebi malumunuz UKOME'nin yapısı. Tam bir trajikomik hikaye. Oradaki çoğunluk sayımızı değiştirmek adına anlamsız bakanlıklardan temsilciler atayarak 5 yeni üyeyle beraber İstanbul'un UKOME'sini ele geçirme hamlelerinin altında ne yattığını biz anlayamadık. Zaman geçtikçe anlıyoruz.

Fotoğrafını gördüm Tayfun'un buradan selamlıyorum sevgili kardeşimi. Bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum. Hukuksuzluğa karşı mücadelemizi verirken o kardeşlerimiz için İstanbul'a hizmet etmeye devam edeceğiz.

İstanbul'u odağına alan, politika önerileri sunan çok alandaki birçok raporu 170'in üzerinde istatistik bültenini kamuoyu ile paylaştık. Kurduğumuz etkin yönetim mekanizmasıyla iştirak şirketlerimizin karını da arttırdık.

Pandemi, ekonomik kriz yükünün bütün ağırlığıyla devam ettiği bir dönemde her zamankinden daha fazla ve daha kaliteli hizmet ürettik. Çok daha doğru yatırımlar yaptık. Bir yandan bizden önceki 25 yıl ortalamasından daha fazla metro inşa ederken, insanlara yardımımızı 5 katına çıkarttık.

Bizim İstanbul'da elde ettiğimiz sonuç, iktidarın çökerttiği her alanı... İstanbul'un her yerini sel alıyordu, iki yıllık çalışmayla şimdi almıyor. Bu çökerttiği her alanın Millet İttifakı'nın yeniden ayağa kaldırabileceğinin en açık ispatıdır.

İktidar, gençlerin hayallerini ve umutlarını çalıyor. Ya düşünsenize koca İBB'nin bir yatak yurdu yok ama binlerce yatak yurdu olan bir kısım vakıflara destek olma bilinci bizim ahlakımızda yoktur. Çocuğunuzun, ailenizin ferdi olan kurumlara destek olmak, kamu kurumları üzerinden destek olmak ayıptır, zulümdür, milletimizin ahlakına, inancına sığmaz. Biz yurtlarımızla, eğitim desteklerimizle gençlerin önünü açıyor, umutlarını yükseltiyoruz.

İktidar, kadınları eve hapsediyor, görünmez kılıyor biz kreşlerimizle, anne kartımızla kadınların hayata katılmasına destek oluyoruz. Bizim İstanbul'da elde ettiğimiz sonuç iktidarın, muhalefeti karaladığı her iftirayı boşa çıkarıyor. 'Bunlar gelirse yönetemez, sosyal yardımları keserler' dediler. Biz hem yaygınlaştırıyor, siyasi istismarı ortadan kaldırıyoruz.

Her alanda engellendik. Projelerimize onay vermediler. Kim ne derse dersin, kim hangi engeli çıkarırsa çıkarsın biz bu şehre yatırım yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Bu şehrin sahibi 16 milyon İstanbullu. Bu ülkenin sahibi 86 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Bu gerçeği kabullenmek istemeyenler, kendilerini herkesin üstünde görenler için yolun sonuna geldik. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına doğru giderken, önümüzü büyük bir uzlaşmanın ışığı aydınlatıyor. Tüm CHP'nin iradesinin Millet İttifakı ve 6'lı masadaki temsilcisi, sözcüsü ve lideri genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de değişim isteyen, farklı kesimlerin birleştirilmesine liderlik ediyor. Millet İttifakı ve 6'lı masa bu ülkede adalet, eşitlik, huzur, refah ve değişim isteyen herkesin en büyük umududur. Millet İttifakı'nın iktidarında İstanbul'un sorunlarının çok daha hızlı çözüleceğini görebiliyorum.

Üç yılda çok büyük başarılara imza attık. Bütün engellemelere rağmen bunları başardık. Siz bizi birde Millet İttifakı iktidarında görün. Çok değil geçende söyledim 'Allah'a havale ediyorum sizleri' dedim sonra durdum lafımı geri aldım. Allah'a havale ediyordum ama uyarıyorum bir yılınız kaldı, ondan sonra sizi Allah'a da havale edemeyeceğiz. Seneye bu zamanlar çok güzel günlerde hizmetlerimize devam etmek dileğiyle.