Bir grup paleontolog, Myanmar'da 100 milyon yıl öncesinden kalma hayvan spermi buldu. Küçük kabuklu bir hayvanın fosilinin içinde donmuş şekilde bulunan spermin şu ana kadar bulunmuş en eski sperm olduğu belirtildi.

Royal Society's Proceedings dergisinde yayımlanan makaleye göre sperm, 500 milyon yıldır var olan ve bugün bile birçok okyanusta bulunan kabuklu hayvan türünden ostrakodun içinde keşfedildi.

Spermin dişi bir numunenin içinde bulunduğunu belirten uzmanlar, bunun, numunenin aslında ağaç reçinesinin içinde hapsolmadan kısa bir süre önce döllendiğini gösterdiğini söyledi.

Ancak bu keşfi özel yapan şeyin sadece spermin yaşı değil aynı zamanda hacmi. Erkek vücudundan 4.6 kat daha büyük olduğu belirtilen sperm bu sebeple 'devasa' olarak nitelendi.

‘Yani bunu üretmek için çok fazla enerji gerekiyor’

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi'nden araştırmanın yazarlarından Renate Matzke-Karasz, "Bu, 1.70 boyundaki bir insana karşılık 7.30 metreye denk geliyor. Yani bunu üretmek için çok fazla enerji gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, spermin içinde ostrakodun da yeni bir tür olduğu belirtilirken, bilim insanları ona 'Myanmarcypris hui' adı verdi.

Fosilleşmiş ostrakod kabuklarının bulunması yaygın olsa da 'yumuşak doku'ların bulunması nadir bir olayın olduğu ifade ediliyor.

Söz konusu ostrakodlar da muhtemelen (145 milyon yıl önce başlayıp, 66 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilen) Kretase Dönemi'nde bugünkü Myanmar'ın kıyı sularında yaşayıp burada bir ağaç reçinesinin damlasında hapsoldu.

İnsanlar dahil çoğu türün erkekleri genellikle milyonlarca sperm hücresini üretiyor. Ancak ostrakodlar için nicelikten daha çok nitelik önemlidir.

‘Dev sperm savurganlık değil bir avantaj’
Bu tür dev spermlerin bilimsel anlamda evrimsel değeriyle ilgili çelişkili teoriler bulunuyor. Matzke-Karasz, konuya ilişkin, "Örneğin, deneyler, bir grupta erkekler arasındaki yüksek rekabetin spermin daha uzun hayatta kalmasına yol açtığını gösterdi. Ancak diğer bir grupta, az rekabetin de spermin daha uzun yaşamasına neden olduğunu gösterdi" ifadelerini kullandı.

Matzke-Karasz, "Bu keşif dev spermlerle üremenin yok olmanın eşiğine gelmiş savurganlık değil. Ancak türlerin devamlılığı için ciddi olarak uzun vadeli bir avantajdır" diye ekledi.