İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 651 kişi daha artarak 5 bin 476'ya yükseldi. Koronavirüs vakaları ise 59 bin 138 oldu.

Ülke tamamen karantina altında, ordu devrede. Ancak yine de İtalya’da koronavirüs önlenemiyor.

Ülkede günlük vaka sayısındaki artış 6 binin üzerine çıktı. Virüsten ölenlerin sayısı da 5 bin 476 oldu. Artık morglarda yer kalmadığı için cenazeler askeri kamyonlarla taşınıyor.

Gün geçtikçe daha radikal önlemleri hayata geçiren İtalya’da, stratejik ve gerekli olmayan bütün üretim faaliyetleri durduruldu.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ülkenin içinde bulunduğu zor durumu "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en zor krizle karşı karşıyayız" sözleri ile anlattı.

Ölümlerde yaş ortalaması 78,5

İtalya Sağlık Yüksek Enstitüsü, 20 Mart'a kadar ülkede görülen vakalara ilişkin rapor yayınladı.

İtalya'da koronavirüsten hayatını kaybeden 3 bin 200 kişinin verileri ile hazırlanan rapora göre ölümlerde yaş ortalaması 78,5. Virüsten ölenlerin en genci 31, en yaşlısı ise 103 yaşında. Rapor, erkeklerin ölüm oranının kadınlara göre daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Koronavirüs semptomlarının görülmesinden kişinin hayatını kaybetmesine kadar ortalama 8 gün geçtiği belirlendi. Ölen kişilerde en sık görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon, diyabet ve iskemik kalp hastalığı geliyor. Ölenlerde ortalama 3'e yakın kronik hastalık bulunuyor.