Ünlü şarkıcı Halil Sezai, Tuzla’da 15 Eylül 2020’de 68 yaşındaki komşusu Hüseyin Meriç’i darbettiği gerekçesiyle 1 yıl 11 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılmış, 42 gün tutuklu kalmıştı. Sezai, sahne aldığı bir mekanda “Kafam iyi olduğu için gerekli şekilde tam dövemedim. Bir dahaki sefere inşallah. Hak etti. G…n tekiydi gerçekten” şeklinde sözler söyledi.  Halil Sezai’nin komşusuna yönelik söylediği bu sözler nedeniyle “alenen hakaret” suçundan yargılandığı davanın ilk duruşmasında karar çıktı.

Hakaret amacı olmadığını savundu

Sözcü'nün haberine göre; olay tarihinde konseri olduğunu ve konsere başlamadan önce dinleyicilerine kısa bir konuşma yaptığını söyleyen Halil Sezai savunmasında, “O gün de dinleyicilerime konuşma yaptım. Müşteki ile aramızda önceki bir olaydan kaynaklı husumet bulunmaktadır. Aramızdaki bu olay yargı aşamasına taşınmıştı. Bu olaydan bahsederken dinleyicilerimden biri ‘boş ver abi' şeklinde konuştu. Ben de o sırada yanıt verdim. Amacım hakaret etmek değildi. Suçsuzum” dedi.

Şikayetçi olduğunu söyledi

Müşteki Hüseyin Meriç ise, Halil Sezai'nin bu olay öncesinde de kendisine yönelik sosyal medya üzerinden bazı eylemleri olduğunu ve şikayetçi olduğunu söyledi.

Müşteki Hüseyin Meriç'in avukatı Serap Başkan Özsan da söz alarak, “Sanık bu olay öncesinde yargılanarak ceza almıştır. Ancak sanık ceza almasına rağmen eylemlerini devam ettirmiştir. Bu da sanığın kastını ortaya koyar” ifadelerini kullandı.

 “Olayın mağdur edileni benim” dedi

Söz alan Halil Sezai, “Basında ve magazinde tek taraflı linç olmuştur. Olayın mağdur edileni tamamiyle benim” dedi. Son sözü sorulan Halil Sezai beraatini istedi.

4 ay 25 gün hapse çarptırıldı

Davayı karara bağlayan mahkeme, Halil Sezai'nin “hakaret” suçundan 4 ay 25 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Olayın geçmişi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Halil Sezai'nin 18 Temmuz 2021 tarihinde verdiği konserde müşteki Hüseyin Meriç'i hedef alarak küfür ve hakaret içerikli sözler söylediği belirtilmişti.

İddianamede, Halil Sezai'nin “alenen hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya hadar hapis ile cezalandırılması istenmişti.