Avrupa Birliği (AB) enerji bakanlarının enerji masraflarını düşürmek için doğalgazda 275 euro/MWH’luk yani 1000 metreküp başına 3040 dolarlık fiyat tavanı uygulama teklifini değerlendirdikleri toplantıda Yunanistan, Polonya, Malta ve Belçika önerilen bu fiyata karşı çıktı.


Polonya İklim Bakanı Anna Moskwa, teklifi “şaka gibi” olarak nitelerken, metnin fiyat tavanını piyasanın epey üzerinde belirleyeceğine dikkat çekti. “Önümüzdeki metin tatmin edici değil” diyen Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, teklifin fiyatlar üzerindeki etkisinin yeterince açık olmadığını belirtti.

Yunanistan’ın enerji bakanı, 150-200 euro/MWH bandında fiyat tavanının “gerçekçi” olacağını söylerken, Malta enerji bakanı da mekanizmanın devreye girmesi için belirlenen katı kuralların uygulamayı “imkansıza yakın” kıldığını ifade etti.

AB ülkelerinden 15 kadarı, enerji fiyatlarını kontrol altında tutacak sabit bir fiyat tavanı uygulanmasını talep ediyor.

Fiyatın tavanının muhalifleri Almanya, Hollanda, İsveç, Avusturya ve Finlandiya ise fiyat tavanının arzı başka kaynaklara yönelteceğini, dolayısıyla da doğalgaz tüketimini azaltmaya yönelik motivasyonu düşüreceğini savunuyor.