Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında bir ilk yaşandı. İlk defa AKP'li bir bakan Fahrettin Koca canlı yayına bağlandı.

Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında güncel siyasal gelişmeler ele alındı. Şimdiki Zaman Siyaset'in konukları gazeteciler İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu ve Barış Yarkadaş'tı.

21:00'de başlayan programın ilerleyen saatlerinde ilginç bir gelişme yaşandı. Konukların koronavirüs hakkında yaptığı açıklamalar sonrası ilk defa AKP'li bir bakan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayına bağlandı. Bakan Koca, koronavirüs hakkında açıklamalarda bulunduktan sonra konukların sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Halk TV'de yaptığı açıklamada, Türkiye'de  koronavirüs olmadığını, hastalık için gerekli önlemler alındığını açıkladı.

Fahrettin Koca'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Türkiye'de şu an koronavirüs yok. Koronavirüsün görüldüğü yer Çin. Vakanın görüldüğü yüzde 99'u Çin. Yüzde 1'i ise Çin odaklı hastalardan oluşuyor. Dolayısıyla bu anlamda koronavirüsün Türkiye'de olmadığını ve şu dönemde biz dışardan gelişin olabileceğini. Bunun için bütün tedbirleri alıyoruz. Grip gibi influenza gibi belirtilerle başlıyor. Biz bu dönemde influenzadan korunmak üzere alınmadığı gereken tedbirleri daha çok önemsiyoruz.

"TÜRKİYE'DE KİMSENİN MASKE KULLANMASINA İHTİYAÇ YOK"

Türkiye'de şu an kimsenin maske kullanmasına ihtiyaç yok. Böyle bir öneride bulunmuyoruz.  Özellikle el hijyenini, el yıkamayı son derece önemsiyoruz. Bütün gribal enfeksiyonlar için önemsiyoruz. Hapşırma döneminde mendilin muhakkak kullanılmasını  ellerin muhakkak yıkanmasını öneriyoruz.

"VATANDAŞLARIMIZ ÖNERİLERİMİZE KULAK VERSİN"

Dolayısıyla Türkiye'nin şu anda korkmamasını bizim şu anda tedbirleri almak noktasında gayret içinde olduğumuzu, bunu da halkımızla paylaştığımızı bu anlamda öneri ve uyarılarımıza vatandaşımızın kulak vermesini öneriyoruz."