Birgün'ün haberine göre; Cumartesi Anneleri, yıllardır devam edn adalet arayışlarının 900. haftasında Galatasaray Meydanı'nda buluştu. Eylem öncesi Galatasaray Meydanı'na çıkan ara sokaklar zırhlı araç, gözaltı araçları ve barikatlarla kapatıldı.

Eyleme İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Zeynel Özen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ile çok sayıda kişi katıldı.

Galatasaray Lisesi önüne giden Cumartesi Anneleri, polis barikatıyla karşılaştı. Cumartesi Anneleri’nin yürüyüşüne gerçekleştirilen polis müdahalesinde çok sayıda gözaltı olduğu öğrenildi.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Cumartesi günü İstanbul Taksim'de bulunan Galatasaray Meydanı'nda toplanan Cumartesi Anneleri'ne 25 Ağustos 2018’de polisler tarafından biber gazı ve plastik mermiyle müdahale edilmişti. 700’üncü haftasına denk gelen bu müdahalenin ardından meydan polis bariyerleriyle çevrilerek, eylemler yasaklanmıştı.