Seyit Torun, “Hodri meydan diyoruz. Kanun teklifimiz hazır. Samimiyseniz kabul edin, su faturaları düşsün” dedi. Belediyelerin, su temininde elektrik kullandığını, belediyelerin kullandığı elektriğe son 9 ayda yüzde 200 zam yapıldığını belirten Torun, “Buna rağmen belediyelerimiz maliyetin altında fiyata su veriyor. Erdoğan samimiyse kendi belediyelerindeki faturaları düşürsün, yapabiliyorsa sıfırlasın. Manisa ve Balıkesir belediyelerinin su ücretleri İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediyelerimizden fazla” dedi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, Erdoğan’ın dün Kabine toplantısı sonrası CHP’li belediyeleri hedef alan açıklamalarına ilişkin şunları kaydetti:

"ERDOĞAN BOZUK PLAK GİBİ"

“Ülkede iğneden ipliğe her şeye zam üstüne zam yapan, vatandaşı yoksulluğa mahkûm eden Erdoğan, sıkıştıkça bozuk plak gibi belediyelerimize saldırmaya devam ediyor. Defalarca yanıt vermememize rağmen hala vatandaşın evine giren en düşük fatura olan su ücretlerini diline dolayarak, algı yaratmaya, vatandaşı kandırmaya çalışıyor. Boşuna uğraşma Erdoğan. Ülkeyi nasıl batırdığını belediyelerimize saldırarak gizleyemezsin. Kaybettiğin oyları belediyelerimize saldırarak kazanamazsın.

"BELEDİYELERİMİZ ELEKTRİK ZAMLARINI HALKA YANSITMIYOR"

Belediye başkanlığı yaptım diye övünen Erdoğan, anlaşılan su faturaları konusunda da cehaletini koruyor. Büyükşehir belediyeleri, arıtma ve atık su tesislerinde ve suyun hanelere pompalanması aşamasında elektrik kullanır. İktidarın son 9 ayda belediyelerin kullandığı elektriğe yaptığı zam yüzde 200’ü buldu. Ankara’da ASKİ’nin bir yıllık elektrik maliyeti 646 milyon liradan, 1 milyar 800 milyon liraya yükseldi. İstanbul’da İSKİ’nin bir yıllık elektrik maliyeti 2021’de 1,3 milyar lira iken, son zamlarla birlikte 2022 yılında 4 milyar TL’ye yükselecek. Ama buna rağmen bizim belediyelerimiz maliyetin altında fiyata su veriyor, zarar etmesine rağmen fahiş elektrik zamlarını vatandaşa yansıtmıyor.

"ERDOĞAN ÖNCE KENDİ BELEDİYELERİNE BAKSIN"

Bu tüm belediyelerin ortak sorunudur. Her belediye kendi nüfusuna ve maliyetlerine göre su tarifesi belirlemektedir. Lafla peynir gemisi yürümez. Erdoğan samimiyse önce kendi belediyelerindeki su faturalarını düşürsün, yapabiliyorsa sıfırlasın. Hatay Büyükşehir Belediyemizde su birim fiyatı 4,88 TL iken Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde su fiyatı 16,78 TL. Manisa ve Balıkesir belediyelerinin su ücretleri İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediyelerimizden fazla.

HODRİ MEYDAN

Belediyelerin kullandığı elektriğe yüzde 200 zam yapan, yerel seçimlerden bu yana fiyatları 4-5 kat artıran sizsiniz. Belediyelere ‘ticarethane’ tarifesinden, yüksek fiyattan elektrik veren sizsiniz ve hala konuşuyorsunuz. Biz CHP olarak bu sorunun aşılması ve su faturalarının ucuzlaması için kanun teklifi hazırladık. Erdoğan’a hodri meydan diyoruz. Kanun teklifini kabul edin, tüm belediyelerde su faturaları düşsün. Samimiyetinizi de tüm millet görsün.”