Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yemin ederek görevine başlayacak. cumartesi günü yapılacak yemin töreni için 20 lider ve 45’e yakın bakan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olacak. Diplomasi trafiği yemin töreninden sonra da devam edecek.

TÜRK DÜNYASI TAM KADRO OLACAK


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninde Türk Cumhuriyetleri törende kalabalık bir kadroyla temsil edilecek. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in yanı sıra diğer ülkelerden de lider düzeyinde katılım olacak.

KATAR BAŞBAKANI DA KATILACAK


Bazı ülkeler ise dışişleri bakanları ile temsil edilecek. Somali, Cezayir ve Balkan ülkelerinden de katılım devlet başkanı düzeyinde olacak. Katar Başbakanı El Sani’nin de TBMM’de liderler için ayrılan locada yerini alması bekleniyor.

PAŞİNYAN ANKARA'YA GELECEK


Ermenistan'ın resmi haber ajansı Armenpress'in Ermenistan Başbakanlık Ofisine dayandırdığı haberine göre, Paşinyan, Erdoğan'ın yarınki yemin törenine katılmak üzere Ankara'ya gelecek.

ANITKABİR ZİYARETİ


Cumartesi günü yapılacak törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anıtkabir ziyaretinin ardından atlı birlikler eşliğinde Beştepe’ye gitmesi planlanıyor.

NATO'DAN KONUK VAR


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yemin törenine katılmak üzere cumartesi günü Ankara’ya gelecek.

101 PARE TOP ATIŞI


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde göreve başlama töreni icra edeceğinden dolayı Eskişehir Garnizon Komutanlığı tarafından Eskişehir'de 101 pare top atışı yapılacağı belirtildi.

DİPLOMASİ TRAFİĞİ


Ankara’da seçim döneminde yavaşlayan diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninin ardından hızlanacak. Yemin töreninden sonra Cumhurbaşkanı’nın ilk konuğu Birleşik Arap Emirlikleri Emiri Mohammed bin Zayed olacak. BAE Emiri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşmenin ardından İstanbul’da yapılacak Şampiyonlar Ligi Finali’ni izleyecek.