Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da 'Dünya İnsan Hakları Günü İnsanlığın Yüzü Programı'nda konuştu. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili tasarının ABD'nin "hayır" kararının ardından veto edilmesini eleştirdi. 


İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü bombardımana ilişkin tutumu nedeniyle, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni eleştiren Erdoğan,  "BM Güvenlik Konseyi'nde 5 daimi üye ve geçici üyeler, sadece Amerika'nın ret oyuyla maalesef malum ateşkes reddedildi. Tek başına, böyle adalet olur mu? Biz ne diyoruz, adil bir dünya mümkün ama Amerika ile mümkün değil. ABD, İsrail’in yanında yer alıyor. Ey ABD bunun hesabını nasıl vereceksin?" dedi.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ankara'da sahipsiz köpeklerin saldırısına uğrayan 4’üncü sınıf öğrencisi Tunahan Yılmaz’ın ağır yaralanması ile ilgili olarak, "Başıboş sokak köpeklerinin zarar verdiği insanlarımızın haklarını korumanın da görevimiz olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz.(Sokak hayvanları) Bu sorunu inşallah inancımıza, kültürümüze ve şefkat medeniyetimizin bize vazettiği ilkeler çerçevesinde mutlaka çözüme kavuşturacağız"  şeklinde konuştu. 

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satırbaşları şöyle:

Batı toplumlarını zehirli bir sarmaşık gibi saran İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı insan haklarına yönelik tehditlerin en başında yer alıyor.

Yabancı düşmanı, ırkçı, ayrımcı ve faşizan uygulamalardan en fazla mağdur olan kesim hiç şüphesiz göçmenlerin çoğunluğunu oluşturan Müslümanlardır.

Bugün BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin göz göre göre çiğnendiği yer Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarıdır.

Giderek şiddetlenen barbarlık örneklerini ve arşa yükselen masum çığlıklarını bir dönüm noktasına yaklaştığımızın işaretleri olarak görüyoruz.

BM Güvenlik Konseyi'nde 5 daimi üye ve geçici üyeler, sadece Amerika'nın ret oyuyla maalesef malum ateşkes reddedildi. Tek başına, böyle adalet olur mu?

Biz ne diyoruz, adil bir dünya mümkün ama Amerika ile mümkün değil. ABD, İsrail’in yanında yer alıyor. Ey ABD bunun hesabını nasıl vereceksin? Aylan bebeğin karşısında yer alanlara biz de sizin karşınızdayız diyoruz.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 7 Ekim'den bu yana İsrail'i koruma ve kollama konseyine dönüştü.

Bu Birleşmiş Milletler ile, bu BM Güvenlik Konseyi ile insanlığın bir yere varması mümkün değil.

"SOKAK HAYVANLARI SORUNUNU İNANCIMIZ ÇERÇEVESİNDE ÇÖZECEĞİZ"

Bu sorunu inşallah inancımıza, kültürümüze ve şefkat medeniyetimizin bize vazettiği ilkeler çerçevesinde mutlaka çözüme kavuşturacağız.

31 Martı unutmuyoruz değil mi? Yeniden İstanbul diyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Yeniden Ankara diyoruz ve yola devam ediyoruz.