Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, tv100 Özel yayınında Gürkan Hacır'ın sorularını yanıtladı.

"ANKARA’DA SOKAK ANKETİ ALTINOK DİYOR"

"Size gelen anketler nedir, siz bir de algı suçlaması yaptınız bu algı nedir?" sorusunu Altınok "Ben her gün sokaklardayım. Bugünde sabahtan başladık uçağa gelene kadar Ankara’nın sokaklarında, toplantılardaydık. Sokak anketi Ankara’da Altınok diyor." diyerek yanıtladı.

"SOKAKTA ‘CHP’LİYİM AMA SANA OY VERECEĞİM DİYEN BİR SÜRÜ VATANDAŞIMIZ’ VAR"

Hacır'ın "Sizle Sayın Mansur Yavaş arasında geçen bu yarışta İYİ Parti’nin potansiyel oyları kime gider?" şeklindeki sorusu üzerine Altınok "Bize de gelir Büyükşehir Belediye Başkanına da gider ama İYİ Parti’de de kalır. İYİ Parti kurumsal bir parti sonuçta. Bütün oylar hiçbir adayın cebinde değil, çantada keklik değil. Sokakta ‘CHP’liyim ama sana oy vereceğim diyen bir sürü vatandaşımız’ var." dedi. 

"MANSUR YAVAŞ’LA ANKARA’DA BİR ŞEY YAPILMADI"

Hacır'ın "Vatandaş ne diyor, Mansur Yavaş’ın neyinden şikayetçi?" sorusu üzerine Altınok "Mansur Yavaş’la Ankara’da bir şey yapılmadı ki. Ulaşım bir problem Ankara’da, trafik bir problem. Saat 7’den sonra Ulus’ta hayat bitiyor. Ulus Ankara’mızın merkezi. Kızılay’da hayat bitiyor. Taşlar kırılmış insanların ayağı takılıp düşüyor." dedi.

"KİŞİLER GEÇİCİ, KALICI OLAN ŞEHİRLERİMİZ VE KENTLERİMİZ"

Hacır'ın "Mansur Yavaş neden bu planları iptal ettirdi bir gerekçe sundu mu?" sorusuna Altınok "Gerekçe istiyorsanız bulursunuz ama sonuçta biz felaketten önce yapmışız bu planları. 2019’da gelmişiz 1 yıl içerisinde gelmişiz şehrin kentsel dönüşüm planlarını yapmışız. Sonra belediye meclisinde çoğunluğumuz var geçirdik. Daha sonra göreceksiniz bu planlar iptal olacak dedi ve 3 gün sonra dava açıldı bu planlar iptal oldu." yanıtını verdi.

"MANSUR BEY BELEDİYE MECLİSİNDE KİMSEYİ KONUŞTURMUYOR"

Mansur Bey belediye meclisinde kimseyi konuşturmuyor. Konuşanları indiriyor aşağı hatta hakaretleri var. Meclis toplantılarına da uzun zamandır gelmiyor. En son bütçe toplantısına geldi büyükşehrin bütçesi bitti kendisi konuştu daha sonra ara verdi ve bir daha meclise gelmedi.

"5 YILDA 80 KM METRO YAPACAĞIZ"

Hacır'ın "Siz kazanırsanız Ankara’da 5 yılda nasıl çözeceksiniz? Metro meselesine ilişkin bir planınız programınız var mı?" sorusu üzerine Altınok "Mesele şu, vatandaşa söz veriyorsanız, verdiyseniz bu sözü yerine getireceksiniz yoksa da çıkıp özür dileyeceksiniz. İşin ahlakı budur. Siyasi ahlak bunu gerektirir. Büyükşehir Belediye Başkanı Ankaralıya ‘Size 5 yılda 58 km metro yapacağım’ diye söz vermişti. 5 yılın sonunda Ankara’nın 5 cm metrosu yok. Toplam 80 km metro yapacağız" dedi.