Afyonkarahisar Belediye Başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyet Halk Partisi adayı Burcu Köksal yüzde 50,73 ile kazandı. Köksal'ın 6 Mart'ta  Seçim Koordinasyon Merkezi açılışında yaptığı konuşmada, "Seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesi'nin kapıları, DEM Parti hariç bütün siyasi partilere açık olacak" demişti. Köksal'ın sözleri siyaset gündeminde tartışma yaratmıştı.

Köksal, Afyonkarahisar'a belediye başkanı seçildikten sonra ilk kez Gürkan Hacır'la Taksim Meydanı programına özel açıklamalarda bulundu.

Burcu Köksal'ın açıklamalarından satır başları:

"8 YIL BOYUNCA AFYONKARAHİSAR'IN HER YERİNİ DOLAŞTIM"

8 yıldır Afyonkarahisar milletvekiliyim. Barış arkadaşımız benle görev yaptığı için hatırlar, mecliste sürekli Afyonkarahisar'ın sorunlarını taşıdım. O sorunların çözümü için mücadele ettim. Haftanın 3 günü mecliste çalıştığında meclisteydim. Meclis kapalı olduğu zaman bölgemdeydim. Bu tesadüfen yakalanmış bir sonuç, birkaç aylık çalışmayla elde edilen bir başarı değil. 8 yıl boyunca Afyonkarahisar'ın her sokağını, caddesini, ilçesini, köyünü dolaştım. Sorunların çözümü için mücadele etmiş milletvekiliyim. 

"BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN 3 YILDIR EKSTRA ÇABA SARF ETTİM"

Afyonkarahisar'dan bana ulaşan birinin bana oy verip vermediğini sormaksızın onun sorununun çözümü için elimden geleni yaptım. Belediye başkanlığı için 3 yıldır ekstra çaba sarf ettim. İyi bir belediye başkanı nasıl olmalı diye, bizim yönettiğimiz belediyeleri ziyaret edip başkanlarla görüştüm. Sonunda da bu seçimde Afyonkarahisar belediyesini alacağımı söyleyerek aday oldum. Partililerimizde çok büyük destek verdi. CHP olarak büyük bir birliktelik sarf ettik.

"ÜZERİME DÜŞENİ YAPMAYA ÇALIŞTIM, EVDE HİÇ OTURMADIM"

Afyonkarahisar'da AK Parti, MHP, Saadet Partisi'ne oy vermiş seçmenlerimiz vekillik dönemimde sorunlarla ilgili bana ulaştılar. Benim bir parolam vardı; başın düşürse dara Burcu Köksal'ı ara. Hiç kimseyi partili diye ayırmadım. Sorunların çözümü için birlikte mücadele ettim. Üzerime düşeni yapmaya çalıştım. Ben hiç evde oturmadım, Afyonkarahisar'da çalıştım. 

"BELEDİYE'Yİ 'DEM PARTİLİLERLE' YÖNETMEYECEĞİM" ÇIKIŞI

Ben zaten Atatürkçü, ulusalcı bir insanım. Bunu hemşerilerim bilir. Bu konuda tavrım belli. Belediye meclis listesi hazırlarken hemşerilerimle ortak bir liste hazırladım. Belediye Meclis listesi hazırlarken CHP’li yol arkadaşlarımla, AK Parti’de, MHP’de, İYİ Parti’de siyaset yapmış hemşerilerimle ortak liste hazırladım ve ‘Bu bir kent ittifakı, bunun içerisinde DEM ve HÜDAPAR yok’ dedim, bunu da Afyonkarahisarlılar anladı. Bu bir kent ittifakı dedim, bu ittifakta HÜDA-PAR ve DEM Parti yok dedim, kendi listemde yer vermedim. Aileden CHP'liyim. Seçmen samimiyetimize inanıyor. Çok ciddi bir sığınmacı sıkıntısı var. Bolu'da olduğu gibi seçmenin burada tepkisi var. Mülteci sorununa karşı tavrımı net bir şekilde ortaya koydum. Mültecilere güle güle diyeceğiz dedim, seçmende bana inandı. Sözlerimi yerine getirmek için çalışacağım.