Yerel seçimlerde en yakın rakibi AK Parti'li Murat Kurum'a fark atarak İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı'na seçilen İBB Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı.

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde açıklamalarda bulunan İmamoğlu şöyle konuştu:

"Benim için elbette çok özel bir gün. Bunu ikinci kez yaşıyoruz. Çok onurluyuz, gururluyuz, sorumluluğumuzun farkındayız. İstanbul halkına yakışan bir ortam sağlandı. Aslında 16 milyona verilen bir mazbata bana verilen mazbata. Allah mahçup etmesin."

İmamoğlu, "Önümüzdeki 5 yılda şehrimizin konumunu çok daha yüksek seviyelere taşıyacağız. Uluslararası alanda bölgesine liderlik eden, demokraside liderlik eden, iyi yönetim anlayışında, dayanışmada çok özel bir dünya kenti haline gelmeye ve daha da büyük bir noktaya taşımaya devam edeceğiz." dedi.

 

NE OLMUŞTU?

31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimlerde AKP'li rakibi Binali Yıldırım'a karşı 13 bin oy farkla kazanan İmamoğlu mazbatasını alıp göreve başlamış, 18 gün başkanlık yapmıştı.

Ancak 6 Mayıs'ta YSK'nin seçimlerin tekrarlanmasına karar vermesiyle dönemin İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'ya görevi devretmek zorunda kalmıştı.

İmamoğlu 23 Haziran'da tekrarlanan seçimde ise bu kez rakibine 806 bin oy fark atmış, ikinci kez mazbatasını almıştı.