Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Fındık satmak için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) satış merkezlerinden randevu almak, Tarım Bakanı’ndan hatta Cumhurbaşkanı’ndan randevu almaktan daha zor” dedi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TMO’nun fındık taban fiyatını kalitesine göre 17 ve 16,5 TL olarak açıkladığına dikkat çeken Seyit Torun, “oysa fındık üreticisi ne TMO’ya istediği zaman fındığını satabiliyor ne de emeğinin karşılığını alabiliyor. Okulların açılmasına günler kala fındığını istediği gün TMO’ya satamayan Karadeniz üreticisi yine perişan, yine çaresiz. Fındık fiyatı serbest piyasada hızla düşmektedir ve bunun sorumlusu da fındığa sahip çıkmayan, TMO’nun ne yaptığına bakmayan saraydır” dedi.

Kendisinin de bir fındık üreticisi olduğunu belirten Seyit Torun, “Karadenizli üretici fındığını satmak için TMO’dan randevu alamıyor ki. En yakın randevu 2 hafta sonraya veriliyor. Bunu Ordu’daki, tüm Karadeniz’deki üreticiler doğruluyor. Araştırınlar. İsteyen bugün randevu talep etsin. Randevuya giden de istediği kadar satamıyor. Ne kadar alacaklarını onlar belirliyor. Zaten TMO kaydınız yoksa da satamıyorsunuz. Köylünün çoğunun kayıttan haberi bile yok. TMO dönüm başına kota da uyguluyor. Yani üreticiye dönüm başı belli kilodan fazlasını üretme almam diyor.  Onu da yok çürük, yok koruk, yok ıslak diyerek nazlana nazlana alıyor ” diye konuştu. Torun, “üretici bununla çoluğunun çocuğunun okul masrafını mı karşılasın, il dışında okuyan çocuğunun ev kirasını mı ödesin, ailesinin geçimini mi sağlasın yoksa borçlarını mı ödesin?” diye sordu.

Fındıkta TMO desteği alamayan çiftçinin mecburen serbest piyasaya yöneldiğini belirten Torun, serbest piyasada da fındık fiyatının Erdoğan’ın açıkladığı rakamın çok altına düştüğünü belirtti. Torun, “böylelikle yine fındıkta hükümetin oyunu sürmüş oldu. Güya hükümet fındık üreticisine bu yıl fiyat verdi. Verdi de ne oldu? Sonuçta yine ağzına bir parmak bal çaldığı üreticiyi yüzüstü bıraktı” dedi. 

Torun, fındığın Karadeniz çiftçisinin tek ürünü ve tek geçim kaynağı olduğunu belirtti. Torun, “Fındık aynı zamanda ülkemizin en büyük ihraç ürünüdür. Fındığın uluslararası piyasadaki fiyatı çiftçiden alınan fiyatla karşılaştırılamayacak kadar yüksek. Tüm fındık girdileri, yani ilaç, gübre, mazot dolarla artıyor, fındık fiyatı TL üzerinden azalıyor.  Bu nasıl bir iştir? Bunu anlamak mümkün değil. Demek ki AKP fındıktan köylünün değil başkalarının kazanmasını istiyor. AKP’nin Karadeniz fındık köylüsüne özel bir garazı var galiba”  diye konuştu.